Proč jsme měli počkat s odkupem budovy TGM 16 v Přerově?

V pondělí 3. února na zasedání zastupitelstva města Přerova, vzbudil plánovaný odkup budovy TGM 16 velký rozruch. A není se čemu divit koalice navrhla odkup budovy za více než 37 milionů bez jakékoliv koncepce. Proč jsem k odkupu skeptický a aktuálně jej podporují se dozvíte dále.

Již od roku 2009 se vedou široké debaty o změně podoby budovy TGM 16, však až nyní se dostal zastupitelům na stůl záměr odkoupit tento objekt. Celá investice by vyšla na 37,22 milionu korun, následná rekonstrukce podle odhadů městské architekty pak na dalších 150 milionů. Mně osobně a celému našemu uskupení(Společně pro Přerov a Piráti) chyběl celému odkupu koncept. Z budovy tzv. EMOSu by se měl stát jeden velký úřad, veškeří úředníci by se tak shromáždili v jedné budově přímo na náměstí a občané by tak konečně nemuseli lítat po celém městě. ALE! Tím, že se radnicí oživí centrum města a lidé se do něj začnou vracet, tak logicky přináší otázku parkování. Kde budou parkovat? Bude ještě nějaké místo pokud parkovací plochy zaberou úředníci?

Radní z koalice ANO, ODS a KDU-ČSL+TOP09 byli dotazováni našimi zastupiteli, zda-li se uvažovalo například o možnosti postavení parkovacího domu nebo podzemních garáží. Odpověď vás možná právě od ODS, která považuje otázku parkování jako jednu z nejdůležitějších napříč všemi městy po republice, zarazí. Na otázku parkování se nemyslelo. Úředníci by tak zabrali zbylé parkovací místa a občané by složitě hledali, kde zaparkují. Řešení je přitom jednoduché! Pokud by radnice odkoupila i přímo sousedící budovu TGM 18 (známou jako U Hrocha), mohl by právě zde vzniknout třeba parkovací dům a také prostor pro další agendy úřadu.

Chtějí lidé další kontroverzní kašny na náměstí?

Podle mě ne. Radnice je jedna z nejvýznamnějších budov ve městě a myslím si, že občané chtějí být konečně na něco pyšní, proto mě zarazilo, že město opět nezvažuje architektonickou soutěž. Bohužel, už jsme si v Přerově zvykli. Jak by řekl jeden zastupitel: “Není třeba žádné koncepce, je třeba stavět.“ Ale právě u projektů jako právě tento bychom měli vždy vyžadovat architektonickou soutěž jako standard. 

Proč se tedy radní bez naprosto jakékoliv koncepce rozhodli tlačit na pilu a potřebují začít, co nejdříve stavět? Proč nechtějí znát stavebně technický průzkum nosných konstrukcí objektu a rozhodovat až poté? Odpověď je jednoduchá: Je třeba začít rychle začít sbírat lehké politické body. Podle našich propočtů víme, že je velmi pravděpodobné, že se v roce 2022 stihne zahájit rekonstrukce této budovy. A právě v témže roce se konají komunální volby v Přerově. Náhoda? Nemyslím si.

V momentě, kdy radní ani nepočítají s náklady na stěhování úředníků z budovy pryč a zase zpět (v jednom patru budovy sídlí několik úředníků, kteří vyřizují např. občanky), nemůžu podporovat naprosto nekoncepční odkup budovy v srdci města. 

Společně pro Přerov a Piráti navrhli , aby město vyhlásilo místní referendum o otázce odkupu budovy TGM 16, což koaliční zastupitelé považují za čirý populismus. Je to otázka názoru. Město nevedlo žádné debaty s občany o odkupu této budovy, přičemž čas nás netlačí. Proto si myslím, že občané mají plné právo znát více informací. Pan primátor (ANO) konkrétně prohlásil, že Ve věci, která ovlivní vzhled náměstí na 50-100 let nevidím důvod, aby o ní rozhodovali přímo občané.”

Můj názor je tedy takový, že si budova TGM 16 zaslouží proměnu. Je to rozhodně jeden z největších strašáků ve městě, také myšlenka sjednotit úřad pod jednu střechu je skvělá. Jak jsem již ale shrnul, nápad není dotažený do konce kvůli uspěchanosti radních.

Jak to celé dopadlo asi víte, že se budova TGM 16 odkoupí, koalice se opřela o hlasy KSČM, navzdory občanům a znalostem o technickému stavu nosných konstrukcí objektu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *